Terapia poznawczo-behawioralna (Cognitive-Behavioral Therapy, CBT) to jedna z najlepiej zbadanych naukowo metod psychoterapii. Pomaga zauważać schematy, które kierują naszymi zachowaniami i radzić sobie z wieloma trudnościami w codziennym życiu. Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna i czym różni się od innych nurtów?

Istnieje przynajmniej kilkanaście nurtów psychoterapii. Wszystkie one mają jeden cel – pomóc osobie w kryzysie przepracować sprawy, które w negatywny sposób odbijają się na jej życiu. Terapia poznawczo-behawioralna jest zbiorem metod, dzięki którym możemy odkryć schematy, w ramach których działamy i postrzegamy rzeczywistość. Jesteśmy w stanie nie tylko je zauważać i zrozumieć, ale również z czasem zmieniać na korzyść!

Terapia poznawczo-behawioralna - na czym polega, ćwiczenia i techniki - Oferta Urbann Clinic

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?

Klasyczna terapia poznawczo-behawioralna opiera się na założeniu, że wszystkie nasze emocje, myśli i zachowania oddziałują na siebie. Myśli wpływają na emocje, emocje na myśli, a wszystko to prowokuje do konkretnych zachowań, które z czasem przeradzają się w schematy. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i rytuały – to normalne. Część z nich jest bardzo potrzebna i wzbogaca życie, ale część znacząco je utrudnia i blokuje rozwój.

Wielu pacjentów decydujących się na terapię poznawczo-behawioralną zauważa, że trudności i kryzysy emocjonalne występujące w ich życiu mają charakter cykliczny. Często biorą się one właśnie ze schematów zachowań, które człowiek nieświadomie powiela. Terapia poznawczo-behawioralna polega na wyszukiwaniu błędnych przekonań i dysfunkcyjnych schematów, które pacjent z pomocą psychoterapeuty może lepiej zrozumieć i zmienić.

Wiemy już, że terapia poznawczo-behawioralna jest złotym standardem leczenia zaburzeń lękowych i związanych ze stresem¹. Sprawdza się jednak nie tylko w leczeniu depresji czy nerwicy. To również świetne narzędzie do długofalowej pracy nad sobą, osiągania celów w życiu zawodowym i prywatnym, a także budowania po prostu bardziej świadomego, szczęśliwszego życia. Wiedząc to, na terapię poznawczo-behawioralną coraz częściej zgłaszają się pacjenci zainteresowani całościowym rozwojem osobistym.

Terapia poznawczo-behawioralna – ćwiczenia i techniki

Podstawą większości procesów terapeutycznych jest rozmowa. W podobny sposób działa terapia poznawczo-behawioralna, ale nie bez znaczenia pozostaje włączanie do tych rozmów odpowiednich ćwiczeń i technik. Ćwiczenia w terapii poznawczo-behawioralnej przyjmują najczęściej formę zadań domowych do wykonywania pomiędzy sesjami. Techniki natomiast składają się na sztukę prowadzenia rozmowy tak, by dochodzić do ważnych wniosków.

Ekspozycja

W przypadku pacjentów zmagających się z zaburzeniami lękowymi terapia poznawczo-behawioralna korzysta między innymi z ćwiczeń opartych na ekspozycji. W praktyce oznacza to świadome i zaplanowane wystawianie pacjenta na obiekty lęku w bezpiecznych warunkach. Źródłami lęku mogą być pająki, ciemność i wiele innych zjawisk. Celem tego ćwiczenia w terapii poznawczo-behawioralnej jest oswojenie i złagodzenie lęku.

Ćwiczenia między sesjami

Choć ogrom pracy odbywa się podczas spotkań pacjenta i psychoterapeuty, w terapii poznawczo-behawioralnej bardzo ważne są również samodzielne ćwiczenia wykonywane między sesjami. W zależności od celu procesu terapeutycznego i omawianego problemu takim zadaniem może być na przykład notowanie myśli od sesji do sesji lub wykonywanie pewnych konkretnych czynności jak inicjowanie rozmów z obcymi ludźmi.

Dialog sokratejski

Postawienie odpowiedniego pytania może skłonić do przemyśleń i wniosków, do których nigdy nie doszlibyśmy bez zewnętrznego bodźca. Właśnie tak działa w psychoterapii technika dialogu sokratejskiego. Psychoterapeuta w ramach terapii poznawczo-behawioralnej pomaga swojemu pacjentowi patrzeć na poruszane zagadnienia z różnych perspektyw. Robi to, zadając pytania, które skłaniają do ponownych przemyśleń ważnych kwestii.

Analiza myśli

Praca w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej to przede wszystkim pogłębiona analiza swoich przekonań i schematów postępowania. Myśli są natomiast żywą encyklopedią tego, jakie przekonania i schematy pacjent odtwarza na co dzień. Dlatego też podstawowym ćwiczeniem w terapii poznawczo-behawioralnej jest wychwytywanie i zapisywanie ważnych myśli, by później wrócić do nich i przeanalizować wspólnie z psychoterapeutą.

Czy terapia poznawczo-behawioralna pomaga?

Każdy proces terapeutyczny jest zupełnie inny, więc i efekty mogą być różne. Na podstawie przeprowadzonych licznych badań naukowych² możemy jednak stwierdzić, że terapia poznawczo-behawioralna pomaga. Przede wszystkim efekt ten jest widoczny w pracy z pacjentami zmagającymi się z depresją i dystymią, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, bezsennością, fobiami, a także innymi zaburzeniami lękowymi.

W przypadku wielu innych chorób i zaburzeń badania wykazały, że terapia poznawczo-behawioralna jest ważnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Co szczególnie istotne w kontekście wpływu tego rodzaju wsparcia na ogólną jakość życia i kondycję pacjentów, terapia poznawczo-behawioralna pozostawia po zakończeniu leczenia narzędzia poznawcze, dzięki którym pacjenci mogą lepiej radzić sobie z różnymi trudnościami w przyszłości.

Terapia poznawczo-behawioralna a inne nurty

Ile kosztuje terapia poznawczo-behawioralna?

Wielu pacjentów decydujących się na podjęcie leczenia zastanawia się, ile kosztuje terapia poznawczo-behawioralna. Odpowiedź jak zwykle brzmi – to zależy. Rozliczenie za usługi psychoterapeuty następuje co do zasady po zakończeniu każdego jednego spotkania, a cena terapii poznawczo-behawioralnej może się różnić w zależności od lokalizacji oraz poziomu doświadczenia specjalisty. Co ważne, terapię można odbywać prywatnie lub na NFZ.

Terapia poznawczo-behawioralna na NFZ

Pacjenci w trudnej sytuacji majątkowej mogą czuć opór przed rozpoczęciem leczenia ze względu na obawy o koszty. Dobra wiadomość jest taka, że terapia poznawczo-behawioralna jest refundowana przez NFZ. Taki proces terapeutyczny nie różni się niczym od psychoterapii realizowanej prywatnie. Spotkania w terapii poznawczo-behawioralnej na NFZ trwają ok. 50 minut i odbywają się zazwyczaj jeden raz w tygodniu.

By móc skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej na NFZ, należy posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne. Przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty wymagane jest też skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty działającego w ramach publicznej służby zdrowia. Pacjent nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, ale przy terapii poznawczo-behawioralnej na NFZ nie ma możliwości wyboru dowolnego psychoterapeuty.

Cena terapii poznawczo-behawioralnej

Dostępność różnych nurtów psychoterapii w sektorze prywatnym jest naprawdę duża. Jeśli chodzi o koszty, cena terapii poznawczo-behawioralnej w Urbann Clinic to ok. 200 złotych za każde spotkanie w ramach terapii indywidualnej. Z naszego doświadczenia wiemy, że pacjenci często decydują się na usługi prywatne zamiast terapii poznawczo-behawioralnej na NFZ przede wszystkim ze względu na szybkie terminy i możliwość wyboru specjalisty.

Rozpoczęcie terapii poznawczo-behawioralnej prywatnie znacząco różni się od procedury wymaganej przez NFZ. Zapewniamy w Urbann Clinic możliwość wyboru dogodnego terminu, dowolnego specjalisty i nurtu psychoterapii w zależności od indywidualnych potrzeb. By zarezerwować termin pierwszej wizyty, nie potrzebujesz też skierowania od lekarza. Aktualne ceny terapii poznawczo-behawioralnej znajdziesz w naszym cenniku.

Terapia poznawczo-behawioralna – nasz zespół

Dla kogo terapia poznawczo-behawioralna?

Dzięki licznym badaniom naukowym³ wiemy, że terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczną metodą leczenia depresji. Bardzo często wykorzystuje się ją również w pracy z pacjentami doświadczającymi nerwicy, zaburzeń odżywiania, ataków paniki, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych czy zespołu stresu pourazowego. Zatem dla kogo terapia poznawczo-behawioralna może być najlepsza na tle innych nurtów psychoterapii?

Terapia poznawczo-behawioralna to dobry wybór dla pacjentów, którzy chcą zobaczyć efekty pracy terapeutycznej w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki pogłębionej analizie przekonań i schematów zachowań pacjenta każde kolejne spotkanie w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej może być kamieniem milowym w drodze do zmiany na lepsze. Wraz ze zmianami, w pacjencie buduje się też duża świadomość wielu procesów i zjawisk.

Wybierz terapię poznawczo-behawioralną, jeśli:

▪︎ chcesz szybko zobaczyć pierwsze efekty psychoterapii;
▪︎ masz w sobie negatywne przekonania, które hamują rozwój;
▪︎ chcesz kształtować swoje życie w świadomy sposób;
▪︎ odczuwasz lęk, smutek lub rezygnację bez wyraźnego powodu;
▪︎ potrzebujesz w życiu więcej spokoju i akceptacji.

 

Źródła naukowe:

¹ J. E. Curtiss, D. S. Levine, I. Ander, et al., Cognitive-Behavioral Treatments for Anxiety and Stress-Related Disorders, „The Journal of Lifelong Learning in Psychiatry” 2021, nr 19, str. 184-189.

² S. G. Hofmann, A. Asnaani, I. J. J. Vonk, et al., The Efficacy of Cognitive Behavioral Therapy: A Review of Meta-analyses, „Cognitive Therapy and Research” 2012, nr 36, str. 427-440.

³ E. Driessen, M. Hollon, S. D. Hollon, Cognitive Behavioral Therapy for Mood Disorders: Efficacy, Moderators and Mediators, „Psychiatric Clinics of North America” 2010, nr 33, str. 537-555.

O autorze

Paulina Urbanowicz, psycholog Warszawa - Zespół Urbann Clinic

Paulina Urbanowicz jest psychologiem, psychoterapeutą i trenerem mindfulness z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w terapii poznawczo-behawioralnej i kieruje zasadą „żyjemy w świecie, który sami konstruujemy”. Paulina opiera swoją pracę terapeutyczną na uważności, akceptacji oraz zaangażowaniu, motywując do ciągłego rozwoju.

Kontakt: +48 797 404 763 · kontakt@urbannclinic.pl

Co słychać na blogu?