Terapia koherencji – Warszawa

Terapia koherencji to terapia krótkoterminowa zorientowana na głębię. Razem z psychoterapeutą poznasz mechanizmy działania takiego zjawiska jak koherencja. Co to jest i jak może wspierać terapię? Zapytaj nas w Urbann Clinic!

Każde spotkanie w ramach terapii koherencji trwa ok. 50 minut. To nurt terapii krótkoterminowej, więc przejście przez cały proces terapeutyczny może trwać od 2 do 6 miesięcy.

Terapia koherencji jako terapia krótkoterminowa - Oferta Urbann Clinic

Terapia krótkoterminowa i koherencja – co to znaczy?

Inną nazwą dla terapii koherencji jest terapia zorientowana na głębię, ponieważ nurt opiera się w dużej mierze na procesie rekonsolidacji pamięci i założeniu, że w każdej naszej reakcji emocjonalnej obecna jest koherencja. Co to oznacza dla pacjenta w praktyce? Organizm jest zaprojektowany w taki sposób, by między obszarami mózg-umysł-ciało występowało połączenie i spójność. To właśnie jest koherencja. Jej naturalnym skutkiem bywa jednak zjawisko, gdy objawy problemów z jednego obszaru pojawiają się również w pozostałych dwóch sferach. Terapia koherencji służy wychwytywaniu tych połączeń i rozwiązywaniu trudności „u źródła”. Dzięki temu zmiany są szybkie i trwałe. To forma pracy doświadczeniowej, oparta na uzyskaniu lepszego kontaktu ze sobą i swoją prawdą emocjonalną.

Warto wiedzieć, że terapia koherencji to metoda terapii krótkoterminowej. Krótki czas potrzebny do uzyskania efektów świadczy o możliwościach terapeutycznych, jakie daje koherencja. Co to jednak znaczy „krótki czas”? Praktycy szacują, że terapia koherencji powinna trwać średnio od 2 do 6 miesięcy, by zakończyć się wypracowaniem i utrwaleniem realnych rozwiązań w życiu pacjenta. Porównując ten nurt z innymi, to jedna z najkrótszych form terapii krótkoterminowej. Doskonale sprawdza się jako terapia dla par oraz terapia rodzinna. W kontekście terapii indywidualnej terapia koherencji jest polecana przy leczeniu zaburzeń lękowych, nerwicy, depresji i zespołu stresu pourazowego.

FAQ: Pytania o terapię koherencji – Warszawa

1. Jak działa terapia koherencji?

Zyskująca na popularności terapia koherencji zakłada, że u podstaw każdego objawu doświadczanego przez pacjenta leży tzw. konstrukt źródłowy. W praktyce oznacza to, że każde nasze zachowanie, reakcja emocjonalna czy życiowa postawa mają swoje źródło głęboko w podświadomości. Najczęściej jest tak, że doświadczamy pewnych stanów, ale nie wiemy, skąd się biorą i co je kształtuje. Zatem jak działa terapia koherencji? Regularne spotkania z psychologiem pozwalają zgłębić przyczynę konkretnych trudności, a później wprowadzić zmiany w naszym postrzeganiu świata. Dzięki temu objawy ustępują, a wypracowane dzięki terapii zmiany są trwałe. Terapia koherencji jest metodą terapii krótkoterminowej, więc zmiany „na lepsze” można odczuć już po kilku spotkaniach.

2. Czemu terapia koherencji jest wyjątkowa?

Choć istnieje przynajmniej kilka skutecznych nurtów terapii krótkoterminowej, to właśnie ten najmocniej czerpie ze zjawiska znanego jako koherencja. Co to oznacza i jakie ma znaczenie dla procesu psychoterapii? Koherencja to stan połączenia i spójności pomiędzy mózgiem, umysłem i ciałem. Czemu zatem terapia koherencji jest tak wyjątkowa? W sposób szczególny bada ona zależność pomiędzy tymi trzeba sferami, szukając rozwiązań niosących trwałe zmiany w postawach życiowych pacjenta. W ramach tego nurtu wszystko, co odczuwamy, łączy koherencja. Co to zjawisko przynosi pacjentom w praktyce? Trwałe poczucie ulgi, wewnętrznego spokoju i harmonii w codziennym życiu.

3. Ile średnio trwa terapia koherencji?

Terapia koherencji to jeden z nurtów terapii krótkoterminowej. Oznacza to, że proces terapeutyczny jest skoncentrowany na wybranych, określonych trudnościach pacjentach, a sama terapia kończy się w momencie osiągnięcia wyznaczonych na początku tego procesu celów. Zatem ile średnio trwa terapia koherencji? Długość procesu terapeutycznego będzie inna w zależności od celu i „poziomu trudności” wyzwania, przed którym stoi pacjent. Praktycy wskazują jednak, że terapia koherencji trwa średnio od 2 do 6 miesięcy. To wystarczający czas, by terapia krótkoterminowa przyniosła pożądane efekty, a pacjent odczuł znaczącą poprawę samopoczucia.

O autorze

Monika Sawicka, psycholog Warszawa - Zespół Urbann Clinic

Monika Sawicka jest psychologiem i terapeutą w nurcie terapii koherencji, a także terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR). Wspiera pacjentów w zakresie lepszego poznania własnych emocji i schematów zachowań oraz budowania zdrowej relacji z samym sobą. Wierzy, że dzięki rozwijaniu świadomości wewnątrz siebie można znaleźć rozwiązania niemal każdej życiowej układanki.

Kontakt: +48 797 404 763 · kontakt@urbannclinic.pl

Co słychać na blogu?