Samotność w związku - objawy i jak sobie radzić - Blog Urbann Clinic
Związki Czas czytania: 13 min.

Samotność w związku – objawy i jak sobie radzić

Wchodzimy w relacje z innymi ludźmi właśnie po to, by nie doświadczać samotności w związku. Chcemy być częścią czegoś większego, czuć bliskość i przynależeć do grupy. Samotność w związku jest więc tym bardziej przykrym zjawiskiem, a jej skutki potrafią mocno zachwiać naszym zdrowiem psychicznym i pozostawić blizny. Kogo może spotkać samotność w małżeństwie i jak rozpoznać jej pierwsze objawy? Jakie są najczęstsze przyczyny, a także jak radzić sobie z samotnością w związku?

O trudnościach w relacjach romantycznych mówi się coraz bardziej otwarcie. Poczucie samotności w związku wciąż jednak pozostaje tematem zbyt często pomijanym przez partnerów. Bywa, że czujemy się w danej relacji źle, ale nie potrafimy nawet precyzyjnie nazwać tego uczucia. Zdarza się też, że już od dawna zauważamy naszą samotność w związku. Objawy są bardzo wyraźne, jednak nie jesteśmy w stanie odnaleźć wyjścia z tej sytuacji. Szczególnie samotność w małżeństwie po 40 nałogowo usprawiedliwiamy zmęczeniem, obowiązkami lub trudnym okresem w życiu. Co jednak możemy zrobić, by pustka emocjonalna w związku zniknęła?

Kogo może spotkać samotność w małżeństwie?

Nie ma jednej zasady, kto powinien szczególnie zwracać uwagę na potencjalną samotność w związku. Objawy pojawiają się na różnych etapach budowania relacji, zwiększając powoli dystans i emocjonalny chłód pomiędzy partnerami. Należy pamiętać, że poczucie samotności w związku nie pojawia się z dnia na dzień. Zazwyczaj to długi proces, który naprawdę łatwo przeoczyć w codziennym natłoku spraw i obowiązków. Dlatego tak często podejmowanym tematem jest na przykład samotność w związku po 40. Taka sytuacja nie powstaje przecież nagle, ale dopiero po wielu latach staje się zauważalna dla partnerów.

Problem samotności w związku u młodych par

Zdarza się, że samotność w małżeństwie pojawia się niemal od razu po złożeniu przez młodą parę przysięgi. Możemy wtedy wychodzić z założenia, że nasz partner jest już „zdobyty”, a my nie musimy pracować nad podtrzymaniem romantycznego uczucia. Bardzo łatwo wtedy o sytuację, w której jedna osoba zauważa u siebie coraz większą samotność w związku, a druga nie zdaje sobie sprawy z trudności i cierpienia partnera. Młode pary, które doświadczają samotności w związku bezpośrednio po ślubie, mogą zmagać się też dodatkowo z „presją na bycie szczęśliwym” ze strony rodziny i znajomych – w końcu są nowożeńcami.

Należy zaznaczyć, że również wiele osób pozostających w relacjach nieformalnych czuje się samotna w związku. Szczególnie narażeni są na to partnerzy, którzy na co dzień funkcjonują bardzo niezależnie. Duże zróżnicowanie potrzeb i stylu życia sprawia, że po jakimś czasie nietrudno o samotność w związku. Objawy mogą zaś przybrać formę, która dodatkowo utrudnia odpowiednie zdiagnozowanie problemu. On pracuje popołudniami, ona często wyjeżdża w delegacje. On uwielbia spędzać czas w domu, ona potrzebuje częstych wyjść „na miasto”. Rodzi sie wtedy samotność w związku. Bez odpowiedniej uważności pustka emocjonalna w związku może dać się we znaki naprawdę szybko.

Narodziny dziecka a samotność w związku

Pierwsze zderzenie z samotnością w związku często wiąże się z dużymi zmianami w życiu partnerów. Jedną z takich sytuacji mogą okazać się narodziny dziecka. Pojawia się wtedy ogromna radość, ale też potrzeba zupełnego przeorganizowania codziennych spraw. Skąd jednak wtedy samotność w związku? Jeśli partnerzy poświęcali sobie do tej pory bardzo dużo czasu i uwagi, samotność w małżeństwie może być konsekwencją zachwiania tego status quo. Nowy członek rodziny to odpowiedzialność, a opieka nad dzieckiem zajmuje znaczną część dnia. Młodzi rodzice po narodzinach dziecka funkcjonują pod silną presją, mogą więc nie zauważyć narastającego poczucia samotności w związku.

Kilka miesięcy po narodzinach dziecka warto z odpowiednią troską przyjrzeć się łączącej rodziców relacji. Jeśli któryś z partnerów zauważa, że regularnie odczuwa samotność w związku, należy podjąć działania. Pierwszym krokiem do zaopiekowania się uczuciami partnera zawsze powinna być szczera, swobodna rozmowa o wrażeniu samotności w związku. Być może osoba, która czuje się samotna w związku, potrzebuje bardzo konkretnych, ale drobnych gestów pomagających odbudować dawną bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Dopóki samotność w małżeństwie nie jest jeszcze zacementowana upływającym czasem i konfliktami, można ją skutecznie zażegnać codzienną uważnością.

Trudna samotność w małżeństwie po 40

Im dłużej pozostajemy w relacji, tym łatwiej zapominamy, by regularnie dbać o uczucia partnera. Doświadczenie naszych pacjentów wskazuje, że samotność w związku po 40 wynika najczęściej z prozaicznych przyczyn, a nie złej woli. Aktywność zawodowa, różne zobowiązania czy wychowywanie dzieci skutecznie zajmują nasz cenny czas, tworząc ryzyko samotności w związku. Osoby doświadczające samotności w małżeństwie po 40 otwarcie komunikują, że brakuje im bliskości i uwagi ze strony partnera. Jeśli taka sytuacja trwa zbyt długo, może doprowadzić do nawarstwienia się napięć i konfliktów, które jeszcze bardziej umacniają poczucie samotności w związku po 40.

Niektóre pary z długim stażem zauważają rozwijający się kryzys, są świadome istnienia problemu, ale nie łączą tego z samotnością w małżeństwie po 40. Partnerzy mogą wtedy odczuwać silną frustrację, którą podświadomie przelewają na „tematy zastępcze”. Powstają więc kłótnie o podział obowiązków w domu czy drobne, acz uciążliwe zachowania partnera, ale to samotność w związku pozostaje prawdziwym źródłem codziennego napięcia. Bez szczerej i otwartej rozmowy trudno czasem zrozumieć mechanizmy emocjonalne prowadzące do kłótni. Dlatego najlepszą radą, jak radzić sobie z samotnością w związku, pozostaje ta najprostsza – porozmawiać o tym.

Samotność w związku – objawy, które warto znać

Żyjemy razem, ale osobno – tak swoje relacje podsumowują osoby, którym towarzyszy na co dzień samotność w związku. Objawy bywają na tyle oczywiste, że zauważa je nawet rodzina i znajomi partnerów. Poczucie samotności w związku po 40 często wiąże się z codzienną rutyną, w której nie ma już miejsca na czułe gesty i wspólny czas. Ograniczamy się do zadaniowych komunikatów albo dialogów, które dzień po dniu odtwarzamy, jakbyśmy czytali skrypt. W przypadku młodych par objawy samotności w związku częściej dotyczą całościowego spłycenia relacji. Przestajemy rozmawiać z partnerem o rzeczach dla nas ważnych, a ograniczamy do neutralnych tematów.

Objawy samotności w związku - Blog Urbann Clinic

Czy można czuć się samotnym w związku?

Pozostawanie w relacji zdaje się naturalnie wykluczać ryzyko, że na jakimś etapie życia odczujemy samotność. W związku jesteśmy przecież we dwoje, razem mierzymy się z wyzwaniami i wspólnie przeżywamy sukcesy. Zatem czy można czuć się samotnym w związku? Okazuje się, że tak – i nie jest to wcale takie rzadkie zjawisko. Prawdziwa samotność w małżeństwie polega bowiem nie na fizycznym przebywaniu daleko od swojego partnera, ale utracie bliskości emocjonalnej i swobody dzielenia się doświadczeniami. Bez tych fundamentów możemy silnie odczuwać samotność w związku, jednocześnie spędzając z tą drugą osobą każdą wolną chwilę.

Trudności w relacjach międzyludzkich nie mają najczęściej tylko jednej przyczyny. Różne towarzyszące nam na co dzień czynniki mogą jednak sprawić, że na jakimś etapie zauważymy samotność w związku. Objawy, które obserwujemy, dotyczą przede wszystkim zmian w komunikacji. Mówimy sobie coraz mniej ważnych dla nas rzeczy, a rozmowy zaczynają opierać się na powtarzalnych schematach. Niezaopiekowana w odpowiedni sposób samotność w małżeństwie doprowadza do tego, że przenosimy część tematów i potrzeb emocjonalnych na inne nasze relacje, np. rodzinę i bliskich znajomych. A jak wygląda samotność w związku z perspektywy mocniej doświadczającego jej partnera?

Pustka emocjonalna w związku, który był szczęśliwy

Jesteśmy ze sobą już od jakiegoś czasu, ale nasza relacja się zmienia. Zauważamy samotność w związku wtedy, gdy zaczynamy postrzegać partnera bardziej w kategoriach współlokatora niż towarzysza życia. Funkcjonujemy według powtarzalnego schematu, odbywamy codziennie te same rozmowy, a pustka emocjonalna w związku zdaje się pogłębiać. Jeśli taka samotność w związku trwa długo, prawdopodobnie nie bierzemy nawet pod uwagę możliwości szczerej i otwartej rozmowy z osobą, która pozostaje z nami w romantycznej relacji. Szukamy sposobów, jak radzić sobie z samotnością w związku, bez angażowania partnera.

Żadne z takich rozwiązań nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ponieważ samotność w małżeństwie dotyczy obu stron. Jeśli poczucie samotności w związku wynika na przykład z braku wspólnego czasu, nie damy rady zaopiekować się tą potrzebą w pojedynkę. Podobnie sytuacja wygląda, kiedy źródłem samotności w związku są trudności komunikacyjne. By komunikacja znów działała dobrze, partnerzy razem muszą się jej nauczyć i zaangażować w proces. Należy pamiętać, że większość kryzysów w relacjach międzyludzkich można zażegnać – również samotność w związku. Objawy potrafią być trudne, ale stanowią też ważny sygnał.

Inne objawy samotności w małżeństwie

Wśród innych objawów samotności w związku po 40 (ale nie tylko) znajduje się wiele dodatkowych sygnałów, które łatwo przeoczyć. Jeśli czuję się samotna w związku, prawdopodobnie będę też odczuwać coraz silniejszą obawę przed zwierzaniem się partnerowi. Pogłębiająca się pustka emocjonalna w związku może też doprowadzić do sytuacji, w której partnerzy zupełnie przestaną szukać u siebie nawzajem wsparcia, zrozumienia czy porady. Skrajnie rozwinięta samotność w małżeństwie po 40 tworzy czasami wręcz atmosferę wrogości, a cierpiąca z powodu samotności w związku osoba mimowolnie przypisuje drugiej stronie złe, krzywdzące intencje.

Wiele par trwa latami w sytuacji, gdy jedna ze stron szczególnie mocno odczuwa samotność w związku. Objawy wkradające się powoli do wspólnego życia to na przykład obniżające się poczucie własnej wartości tego partnera, który bardziej odczuwa dyskomfort na co dzień. Bez odpowiedniego zdiagnozowania problemu nie pozostaje wiele możliwości, jak radzić sobie z samotnością w związku. Dwoje osób dotkniętych tym problemem może odsuwać się od siebie dzień do dniu, zupełnie tego nie zauważając. Objawy samotności w związku to czasami naprawdę drobne rzeczy, np. spożywanie posiłków niby wspólnie, ale każdy ze swoim smartfonem.

Co oznacza brak bliskości w związku?

Nie mamy wątpliwości, że postępująca samotność w małżeństwie po 40 to ważna informacja na temat kondycji takiej relacji. Będąc z jednym partnerem przez wiele lat, prawdopodobnie mamy jakieś niespełnione oczekiwania względem tej drugiej osoby. Dobrze jest przede wszystkim uświadomić sobie, że samotność w związku nie musi oznaczać obojętności czy wygaśnięcia uczuć, a jedynie tymczasową trudność do pokonania. Być może pustka emocjonalna w związku zniknie wtedy, gdy przepracujemy z partnerem niewypowiedziane żale i wspólnie zmienimy niektóre przyzwyczajenia. Przy odpowiedniej motywacji samotność w związku po 40 może szybko zniknąć.

Jednak co oznacza brak bliskości w związku, który jeszcze nie tak dawno był przecież zgrany, dynamiczny i szczęśliwy? Kryzysy takie jak samotność w związku często przychodzą na etapie przejścia z fazy zakochania do dojrzałej, stabilnej relacji. Wiele par dopiero wtedy uświadamia sobie, jak wygląda samotność w związku. Objawy wiążą się wtedy z poczuciem rozczarowania i obawą o potencjalnie niemożliwe do spełnienia oczekiwania, np. w kontekście spędzania wspólnego czasu albo realizacji życiowych celów. Praktyka pokazuje, że jeśli czuję się samotna w związku już na etapie docierania się z partnerem, być może nasze style życia i wizja przyszłości są od siebie zbyt oddalone.

Brak bliskości w związku oznacza zazwyczaj:

▪︎ istnienie jakichś nieprzepracowanych tematów z przeszłości;
▪︎ bardzo oddalone od siebie style życia, w których trudno o kompromisy;
▪︎ różne wizje przyszłości i wykluczające się plany na życie;
▪︎ przeciążenie jednego bądź obu partnerów codziennymi obowiązkami;
▪︎ zatracenie uważności na regularną troskę o swoją relację.

Przyczyny samotności w związku po 40 i nie tylko

Choć kryzysy w relacjach nie zawsze mają wyraźny powód, możemy wyróżnić przynajmniej kilka przyczyn samotności w małżeństwie. Należy jednak zaznaczyć, że nie są to czynniki absolutnie konieczne do wystąpienia samotności w związku. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być tak różne, jak różni są ludzie budujący razem relacje. Kiedy więc zaczynamy odczuwać pustkę emocjonalną w związku, warto porozmawiać z partnerem i wspólnie przyjrzeć kilku obszarom naszego życia. Jeśli martwi nas postępująca samotność w małżeństwie po 40, kluczowe mogą okazać się sprawy związane z ogniskiem domowym. Jeśli jednak doświadczamy samotności w związku krótszym niż 2 lata, być może szczególnie istotny okaże się wspólny czas wolny oraz styl życia.

Wspólny czas w związku i małżeństwie

Trudno oczekiwać, że zbudujemy zdrową relację bez spędzania czasu z tą drugą osobą. Dlatego tak często przyczyną samotności w związku okazuje się być czas wolny – a raczej kwestia spędzania go wspólnie. Różnice w potrzebach partnerów co do form aktywności są rzeczą naturalną, dopóki pamiętamy o kompromisach. Poczucie samotności w związku pojawia się wtedy, gdy jedna ze stron nie może realizować swoich potrzeb i zostaje z tym sama. Problem zaniedbywania wspólnego czasu wolnego jest szczególnie trudny do rozwiązania w przypadku samotności w małżeństwie po 40, ponieważ wtedy mamy już do czynienia z mocnymi przyzwyczajeniami. Kiedy jednak młodsza para doświadcza samotności w związku, ich wspólny czas jest wdzięcznym obszarem do zbudowania bliskości na nowo.

Jak wygląda samotność w związku, kiedy źródłem frustracji jest czas wolny? Partnerzy nie rozmawiają otwarcie o swoich potrzebach, a pustka emocjonalna w związku towarzyszy szczególnie osobie, która ustępuje na rzecz potrzeb partnera. Mamy do czynienia z taką sytuacją na przykład wtedy, gdy samotność w małżeństwie rozwija się po którymś z kolei samotnym wieczorze. Chcielibyśmy przytulić się do ukochanej osoby i obejrzeć razem film, ale nasz partner pracuje na awans i bardzo późno wraca do domu. Równie silne poczucie samotności w związku może pojawić się wtedy, gdy jedna strona ma potrzebę wspólnych podróży, a druga większość czasu spędza w domu.

Komunikacja a poczucie samotności w związku

Dobra komunikacja buduje bliskość i pozwala nam rozwijać relacje. Zła może stać się przyczyną samotności w związku. Objawy problemów w komunikacji pomiędzy partnerami przybierają często formę nieporozumień, rozbieżności w przekazywanych informacjach, a w skrajnych przypadkach również silnych i nawracających kłótni. Te ostatnie działają wyniszczająco szczególnie w kontekście samotności w związku po 40. Partnerzy z tak długim stażem odczuwają dodatkową frustrację związaną z odtwarzaniem tych samych nieproduktuwnych rozmów, a efekt samotności w małżeństwie u niezrozumianej strony stopniowo narasta.

Kiedy czuję się samotna w związku z powodu złej komunikacji, podświadomie mogę obarczać winą partnera. Taka postawa jest naturalną odpowiedzią naszej psychiki na poczucie krzywdy, którą powoduje samotność w małżeństwie. Nie jest to jednak metoda, jak radzić sobie z samotnością w związku. Po 40 warto zastanowić się przede wszystkim, w których dokładnie sytuacjach nasza komunikacja najczęściej zawodzi. Jest spora szansa, że pod pozornie błahymi tematami kryje się jakieś drugie dno, które powoduje samotność w związku. Jeśli natomiast nasza relacja trwa znacznie krócej, to może być dobry moment na wypracowanie fundamentów pod dobrą komunikację, by uniknąć poczucia samotności w związku za kilka lat.

Cele i pasje, które łączą ludzi

Wspólne cele i pasje powinny być tak naprawdę głównym spoiwem naszych relacji. Dodają skrzydeł, wspierają rozwój osobisty i chronią partnerów przed doświadczeniem tak przykrych sytuacji jak samotność w związku. Po 40 każdy z nas już zazwyczaj wie, kim jest, dokąd zmierza i jakie aktywności sprawiają mu przyjemność. Dobór odpowiedniego partnera warunkują wtedy istniejące już wspólne pasje, a także podobna wizja udanego życia. Bywa jednak, że samotność w małżeństwie pojawia się jako konsekwencja wygaśnięcia zainteresowań lub zmiany priorytetów partnera. Jeśli czuję się samotna w związku, to być może jest w tym tęsknota za dawnym porządkiem rzeczy.

W przypadku relacji na etapie poznawania się nawzajem dużo trudniej doświadczyć, jak wygląda samotność w związku. Takie osoby naturalnie dążą do podejmowania wspólnie wielu aktywności, interesują się światopoglądem i życiem partnera, a przede wszystkim – mają ogromne pokłady energii wynikające ze stanu zakochania. To właśnie sprawia, że samotność w małżeństwie po 40 zdarza się niestety dużo częściej. Na każdym etapie budowania relacji warto zatem zadbać, by łączyły nas z partnerem wspólne pasje i zainteresowania, a życiowe cele i priorytety pozwalały tworzyć dla nas zgodną wizję przyszłości bez samotności w związku i innych kryzysów.

Do czego prowadzi samotność w związku?

Nie od dziś wiadomo, że poczucie samotności w związku potrafi być wyniszczające. Natura nie stworzyła nas do życia w pojedynkę – tym bardziej nie chcemy się tak czuć, pozostając w relacji. Konsekwencje samotności w małżeństwie mogą dotyczyć sfery emocjonalnej pomiędzy partnerami, ale bardzo często rzutują też na indywidualny dobrostan każdej ze stron. Wśród wyrazistych skutków samotności w związku możemy wymienić całkowite zakończenie relacji, okresy separacji, utratę bliskości emocjonalnej oraz nawracające kłótnie. Wszystko to może dodatkowo zniechęcać do porozumienia z partnerem, kiedy od dłuższego czasu czuję się samotna w związku i nie widzę szansy na poprawę.

Takie warunki wpływają na nasz całościowy dobrostan. Pośrednią konsekwencją samotności w związku jest podwyższony poziom hormonów stresu w organizmie, który potrafi utrzymywać się przez wiele dni. Ciągłe napięcie, poczucie izolacji i obniżony nastrój są niestety stałym elementem życia w sytuacji samotności w małżeństwie. Badania naukowe wykazały, że samotność i jej zgubny wpływ na organizm mogą wiązać się z ryzykiem przedwczesnej śmierci nawet o 26%¹. Warto zdawać sobie sprawę, że poczucie samotności w związku na poziomie emocjonalnym nie różni się szczególnie od przytłaczającej i samotności obejmującej inne obszary życia.

Postępująca samotność w związku prowadzi do:

▪︎ pojawienia się objawów depresji i zaburzeń lękowych;
▪︎ przeniesienia części potrzeb emocjonalnych na inne bliskie osoby;
▪︎ rozpadu więzi emocjonalnej między partnerami;
▪︎ ciągłego poczucia napięcia, izolacji i obniżonego nastroju;
▪︎ całkowitego zakończenia relacji.

Czuję się samotna w związku – co dalej?

Wiele par doświadczających kryzysu aktywnie szuka informacji, jak radzić sobie z samotnością w związku. Metody przepracowywania takich trudności będą jednak skuteczne tylko wtedy, gdy cały proces uwzględni zaangażowanie i potrzeby obojga partnerów. Zatem jak radzić sobie z samotnością w związku, by miało to sens? Warto zacząć od zwykłej, szczerej rozmowy. Jeśli do tej pory samotność w małżeństwie była odczuwana tylko przez jedną ze stron, ta druga może nawet nie zdawać sobie sprawy, że coś przestało dobrze działać. Jednocześnie powinniśmy też pamiętać o zaopiekowaniu się samym sobą w sytuacji samotności w związku. Objawy pod wpływem zmian na lepsze ustąpią, ale do tego czasu należy wspomóc własny dobrostan.

Jak radzić sobie z samotnością w związku?

Regularne odczuwanie samotności w małżeństwie po 40 to ogromny ciężar, ale wcale nie łatwiej jest przetrwać taki kryzys partnerom z krótszym stażem w relacji. Czujemy się niespełnieni i zastanawiamy, co oznacza brak bliskości w związku – dokładając sobie tym samym kolejnych obaw i stresu. Wypracujmy więc dodatkową uważność na takie myśli i nie łączmy samotności w związku z oceną naszej wartości jako partnera. Kiedy czuję się samotna w związku, dużo łatwiej będzie mi uwieżyć, że to wszystko moja wina. Że jestem niewystarczająca i nie zasługuję na odbudowę bliskości z partnerem. Takie myśli zdecydowanie nie pomagają, kiedy próbujemy zażegnać kryzys samotności w związku. Nie mają też nic wspólnego z prawdą!

Łagodność i troska o samą siebie to podstawa, kiedy czuję się samotna w związku. Drugim bardzo ważnym obszarem wsparcia są jednak inni ludzie wokół nas – rodzina, przyjaciele i bliscy znajomi. Kiedy dotykają nas pierwsze objawy samotności w związku, postawmy na takie relacje i wartościowy czas. Nie zaniedbujmy jednak przy tym partnera. Choć może się to wydawać mało intuicyjne, wyjście na kawę z przyjaciółką albo na spacer z rodziną potrafi dodać wiele siły w walce z samotnością w związku. Oczywiście takie działania nie sprawią, że źródło kryzysu po prostu zniknie, ale pozwolą nam oderwać się na chwilę od problemu i ponownie „naładować baterie”, by dalej przepracowywać samotność w związku.

Skuteczne metody na samotność w małżeństwie

Na pewnym etapie życia w sposób szczególny postrzegamy takie trudności jak samotność w związku. Po 40 może to dla nas oznaczać przede wszystkim utratę stabilizacji, która dawała nam poczucie bezpieczeństwa. To dodatkowa bariera do pokonania, ale nawet wtedy warto zastanowić się, jakie dokładnie sytuacje i konteksty sprawiają, że odczuwamy samotność w małżeństwie. Mając już pierwszy trop co do przyczyn samotności w związku, możemy przeprowadzić konstruktywną rozmowę i poznać też perspektywę partnera. Bywa, że dokładne omówienie problemu wymaga więcej niż jednej rozmowy, a gdzieś po drodze pojawia się opór lub napięcie. To naturalne – szczególnie, gdy mamy do czynienia z samotnością w związku po 40, zatem niesiemy już pewien bagaż doświadczeń i wspólnych przeżyć.

Kryzysy w relacjach romantycznych należy rozwiązywać na bieżąco, by trudne emocje nie zagłuszały więzi łączącej nas z partnerem. Samotność w związku jest jednak zjawiskiem, które najbardziej daje się we znaki po dłuższym czasie, a jego konsekwencje komplikują wiele prób porozumienia. Dlatego też szczególnie w przypadku samotności w małżeństwie po 40 warto wziąć pod uwagę wsparcie mediatora lub terapię dla par. Skorzystanie z pomocy specjalisty nie jest „drogą na skróty” ani oznaką słabości żadnej ze stron. Pozwala jednak spojrzeć na relację z zupełnie innej perspektywy i stopniowo wprowadzać zmiany, dzięki którym poczucie samotności w związku będzie o wiele łatwiej zażegnać.

Terapia dla par a samotność w związku

Jeśli zależy mi na obecnej relacji, ale czuję się samotna w związku i nie widzę już przestrzeni do porozumienia, skorzystanie ze wsparcia psychoterapeuty to prawdopodobnie najlepsze wyjście. Liczne badania wskazują, że terapia dla par znacząco poprawia satysfakcję z relacji i zmniejsza cierpienie emocjonalne obojga partnerów². Wyniki tych badań dotyczą różnych sytuacji życiowych, ale znajdują też zastosowanie w kontekście samotności w związku. Po 40 wiele par dochodzi do wniosku, że pewne wydarzenia z przeszłości wymagają przepracowania. Partnerzy z krótszym stażem mogą natomiast potraktować terapię dla par jako bezpieczne środowisko do nauki, dopóki pustka emocjonalna w związku ich nie dotyczy.

Kiedy samotność w małżeństwie po 40 daje się we znaki, wiele osób od razu wybiera terapię dla par. Jak takie wsparcie wygląda w praktyce? Psychoterapeuta w pierwszej kolejności przeprowadza rozmowę z obojgiem partnerów. Bada, jak ich relacja wyglądała wcześniej, a także w którym momencie rozwinęła się samotność w związku. Objawy prawdopodobnie wkradały się do życia partnerów powoli, ale bardzo ważne jest uchwycenie na tym etapie kluczowych, przełomowych momentów. Skuteczna terapia dla par może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy – wszystko zależy od tego, jak wiele tematów trzeba przepracować. Zatem jak radzić sobie z samotnością w związku? Być uważnym na siebie oraz partnera, szczerze rozmawiać o trudnościach. Kiedy samotność w małżenśtwie staje się szczególnie trudna, skorzystać z profesjonalnego wsparcia.

 

Źródła naukowe:

¹ J. Holt-Lunstad, Loneliness and Social Isolation as Risk Factors: The Power of Social Connection in Prevention, „American Journal of Lifestyle Medicine” 2021, nr 15(5), str. 567-573.

² D. Hewison, P. Casey, N. Mwamba, The effectiveness of couple therapy: Clinical outcomes in a naturalistic United Kingdom setting, „Psychotherapy (Chic)” 2016, nr 53(4), str. 377-387.

O autorze

Paulina Urbanowicz, psycholog Warszawa - Zespół Urbann Clinic

Paulina Urbanowicz to doświadczony psycholog i psychoterapeuta. Wspiera pacjentów zmagających się z kryzysami w relacji, którzy doświadczają takich trudności jak samotność w związku czy nieefektywna komunikacja.

Kontakt: +48 797 404 763 · kontakt@urbannclinic.pl

Podobne posty